Ta guma w rozmiarze 1.3 mm to od lat mój ulubiony i najczęściej stosowany amortyzator, kiedy łowię stosunkowo delikatnymi haczykami w rozmiarze 16 (np. IM601) lub 18, ale już w nieco mocniejszej wersji (np. AG Top Black, IM90). Największym atutem tej gumy jest uniwersalność. Mocno ją napinając mogę użyć większego lub mocniejszego haczyka. Natomiast napięta w najmniejszym stopniu, daje szansę skutecznego holu na mniejszym haczyku (np. AG Top Black 19), kiedy nieoczekiwanie łowisko będzie tego wymagało. Ponadto cenię ją sobie za pewność, jaką daje mi podczas holu, szczególnie kiedy łowię szybkościowo lub poluję na większe i duże ryby.
Zieloną 1.5 mm uwielbiam do finezyjnego łowienia w rzekach (zestawami do 10 g), kiedy warunki zmuszają mnie do użycia stosunkowo małego haczyka (np. AG Top Black 16 i 17 oraz P132 18). W praktyce zastosuję ją nawet na szybką rzekę, kiedy mały haczyk determinuje dominacja drobnicy. W kontekście wielkości ryb, ta guma nie ma limitów. Szybko podda nawet największego leszcza, a kiedy trzeba, na granicy wytrzymałości przyponu zatrzyma okazałą brzanę.
1.8 i 2.1 mm lubię stosować do łowienia w rzekach, szczególnie tych głębokich - 1.8 do lżejszych zestawów, a 2.1 do ciężkich powyżej 20 g. Gumy te są "tępe" podczas zacięcia, co pozytywnie wpływa na wbicie się mocnego haczyka, mimo dużych przeciążeń wynikających z uciągu i ciężkiego zestawu. Ponadto, kiedy w prądzie rzeki zatniemy silną i dużą rybę, posiadają dodatkowy zapas mocy i rozciągliwości.
Standardowo gumy te mocuje się w 3 elementach. Wyjątkiem mogą być głębokie łowiska i szybkościowe łowienie krąpi, wówczas gumę 1,8 mm można zamocować w 2 elementy.
Uwaga! Aby zapobiec spłaszczaniu się pracującego amortyzatora, należy napełnić go wodą lub płynem (do smarowania amortyzatorów). Jeden koniec gumy wkładamy do pojemnika z wodą, a przez drugi ją zasysamy. Kiedy woda znajdzie się wewnątrz, blokujemy ją - z jednej strony węzłem (np. zwykłym supełkiem), a z drugiej łącznikiem (np. dacronem).